Singapurlu Bir Kadının 12 Günlük Vietnam Gezisini Yapay Zeka ile Planlaması TikTok’ta Viral Oldu

TikTok’ta @what.mel adlı Singapurlu bir kullanıcının yapay zeka ile 12 günlük Vietnam seyahat planlaması yaptığını duyurması viral oldu. Haberin detayları içerikte!

Yapay zekanın günlük hayatımızdaki önemi giderek artıyor. Artık çoğu işlerde yapay zeka kullanımı söz konusu. Peki ya yapay zeka bir seyahat programı düzenlerse? Kulağa ilginç geliyor ama bu gerçek.

Singapurlu bir kadın Vietnam ziyareti için seyahat güzergahını planlarken yapay zeka kullandı. Singapurlu bir TikTok kullanıcısı olan Mel, Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye tek başına 12 günlük bir seyahat planlamak için Notion AI asistanını kullandı.

Seyahatin temel hatlarını Sapa ve Halong Körfezi oluşturuyordu. Mel, ziyaret etmek istediği yerleri ve gidiş-dönüş tarihlerini bir plan yapması için yapay zeka botuna bıraktı.

Yapay zeka botu planda sadece gideceği yerleri sıralamıyor, bunları hangi tarihte ve ne kadar sürede yapabileceğini de öneriyordu. Örneğin 1. gün için öncelikle “Otele giriş yapın” önerisinde bulunuyor ve ardından “Eski mahalleyi keşfedin” ve “Hoan Kiem Gölü’nü ziyaret edin” gibi ziyaret edilecek başka yerler öneriyordu.

Bot, Mel’in şehirlerarası yolculuk yaptığı günlerde de ünlü Train Street ve Hanoi Gece Pazarı gibi ilgi çekici yerler öneriyordu. Yapay zeka, Mel’e yüksek puan almış bir İtalyan lokantası ve bir pizzacı da önererek planı daha da genişletti.

Tabii programın pürüzleri ve yanlış yönlendirmeleri de yok değil. Örneğin yapay zeka botu Google Haritalar’da listelenen iki etkinliği öneriyor ancak kontrol edildiğinde bu etkinliklerin Hanoi’den arabayla 14.5 saat mesafede olduğu ortaya çıkıyor.

Mel, Notion AI deneyimini TikTok’ta takipçileriyle paylaştı ve videosu o zamandan beri 1.8 milyon görüntülenme ve 500’ün üzerinde yorum aldı. Yorumlarda inanamayarak “Bu gerçek olmaz” diyenler de oldu, harika ve daha az strestli bulanlar da.

Mel, “Botun günlük bir program planlamasına gerçekten şaşırdım,” dedi ve seyahat programları için Notion AI kullanan başka bir TikTok kullanıcısını gördüğünü ve bunu kendi başına denemeye karar verdiğini paylaştı.

Sosyal medya ajansı Two Sleepy Heads’in kurucu ortağı ve yöneticisi olan 28 yaşındaki Mel, “Seyahat programını körü körüne takip etmek” yerine güzergahların ve mekanların kontrol edilmesini dile getirdi.

Mel, ‘Yapay zeka tarafından oluşturulan seyahat programı, yalnızca bir başlangıçtı ve ziyaret edilecek yerler hakkında daha fazla araştırma yapmak içindi’ dedi.

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.?

Yapay zeka botunun güzergah, restoran ya da mekânların açıklığı konusunda şimdilik hata verdiği aşikar olsa da yine de böylesine detaylı bir seyahat planı hazırlaması gerçekten mükemmel. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı alalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir