Satrançta Büyükustalarımız Tarih Yazmaya Devam Ediyor: Vahap Şanal, Magnus Carlsen ile Karşılaşabilir!

Azerbaycan Bakü’de devam eden 2023 FIDE Dünya Kupası’nda satranççılarımız tarih yazıyor. GM Mustafa Yılmaz ile GM Vahap Şanal turnuvada adından söz ettirmeye evam ediyor. Dünya iki numarası olan Fabiano Caruana ile 2 klasik oyun sonunda berabere kalan GM Mustafa Yılmaz, tie-break sonucu rakibine yenildi. GM Vahap Şanal ise yoluna dolu dizgin devam ediyor.

Satrançta büyükustalarımız Azerbaycan’da tüm dünyaya isimlerinden söz ettirmeye devam ediyor. GM Mustafa Yılmaz dünyanın en güçlü oyuncularından GM Fabiano Caruana ile berabere kaldı ve tie-break sonucu turnuvadan elendi.

Klasik tempoda dünya ikinci rakibine galibiyet şansı vermeyen GM Mustafa Yılmaz harika bir turnuva çıkardı.

Başarılı bir tunuva geçiren GM Mustafa Yılmaz, sosyal medya hesabından açıklama yaptı ve Vahap Şanal’a başarılar diledi.

Ülkemizin en popüler satranç sporcularından olan Vahap Şanal ise yoluna doludizgin şekilde devam ediyor.

FIDE Dünya Kupası’nda üçüncü tura yükselerek bunu başaran – Mustafa Yılmaz ile birlikte- ilk Türk satranççı olan GM Şanal bu turda da ünlü Ukraynalı büyükusta Anton Korobov’a eşitlik bozma partilerinde 2-0 üstünlük sağlayıp son 32’ye kaldı ve böylece bir anlamda rekorunu da geliştirmiş oldu.

GM Yılmaz ise özellikle ilk partide yorumcular Naroditsky ve Leko’dan da övgü alan büyük mücadelesine karşın aynı skorla Fabiano Caruana’ya mağlup olarak kupaya veda etti.

Vahap Şanal’ın bir sonraki turdaki rakibi efsane oyuncu Vasil Ivanchuk oldu.

Vahap Şanal son 32 turunda Ivanchuk’u geçerse, bir sonraki turda satranç tarihinin en iyisi olan Magnus Carlsen iyi oynayabilecek.

Rekorları kıra kıra gelen sporcularımıza da sosyal medyadan övgüler yağdı.

?

?

?

Başarılar Vahap Şanal, tebrikler Mustafa Yılmaz! Gurur duyuyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x