Commerzbank: Altın Fiyatı Yıl Sonunda Bu Seviyelerde!

Altın piyasasındaki boğa hissiyatı geçen hafta önemli ölçüde arttı. Külçe fiyatları, iki ABD ticari bankasının başarısızlığının ardından yatırımcıların güvenli liman varlıkları aramasıyla altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Bu doğrultuda Commerzbank, altın fiyatı tahminini artırdı.

“Altın fiyatı yılı bu seviyelerde bitirecek”

Dünya çapındaki finans piyasaları yeni bir bankacılık krizi tehdidiyle karşı karşıya kalırken, bazı bankalar altın fiyatı tahminlerini artırmaya başladı. Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Credit Suisse, yıllık raporunda geçen yıl kabaca 8 milyar dolar kaybettiğini belirtmesinden bir gün sonra, Çarşamba günü hisse fiyatının %30’dan fazla düştüğünü görünce piyasadaki gerilimler küresel olarak yayıldı.

Piyasadaki artan risklere rağmen, Commerzbank’taki emtia analistleri, fiyatların yılı 1.950 dolar civarında bitirmesi ve yukarı yönlü potansiyeli ile ilgili tahminlerini sağlam tuttuklarını söylüyorlar. Yorumlar, altın fiyatlarının 1.900 doların üzerindeki zeminini güçlü bir şekilde korumasıyla geliyor.

“Altın fiyatı yelkenlerine daha fazla rüzgar alabilir!”

Alman Bankası emtia araştırma başkanı Thu Lan Nguyen, son altın raporunda, altının yolunun devam eden bankacılık krizi ve bunun Federal Rezerv’in para politikası üzerindeki etkisi tarafından belirleneceğini söylüyor. Bu bağlamda Nguyen, şu açıklamayı yapıyor:

Eğer bunu başka iflaslar takip ederse veya piyasa bulaşma etkileri riskini giderek daha fazla fiyatlandırırsa, faiz oranı beklentileri daha da düşebilir. Bu durumda, sonuç olarak altın fiyatı yelkenlerine daha fazla rüzgar alabilir.

Ancak Nguyen, daha ciddi bir bankacılık krizi korkusu ortadan kalkarsa altının düzeltmeye karşı savunmasız olacağını kaydediyor.

“Bu olursa, altın son kazanımlarından vazgeçer”

ABD Başkanı Joe Biden, tüm hesap sahiplerine, etkilenen kurumlardaki paralarına anında ve tam erişim garantisi verdi. Nguyen, bunun da finansal sistemde daha fazla stres olasılığını önemli ölçüde azaltmış göründüğünü söylüyor. Ayrıca, İsviçre Ulusal Bankası’nın da likidite desteği sağlayarak imdada yetiştiğini belirtiyor. Buradan hareketle şu yorumu yapıyor:

ABD’li uzmanlarımıza göre korkular giderilebilirse bu, Fed’in hala çok yüksek olan enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını daha da artırmasına olanak sağlayabilir. Bu durumda, altın fiyatı muhtemelen son kazanımlarından vazgeçecek.

“Bu dönüş, altını desteklemeye devam edecek”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere şu anda, CME FedWatch Aracı, piyasaların Federal Reserve’in gelecek hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırması için %80’den fazla şans gördüğünü gösteriyor. Piyasalar ayrıca Mayıs ayında bir faiz artışı daha için %55 şans görüyor ve Federal Reserve’in yaz sonunda faiz oranlarını düşüreceğini tahmin ediyor.

Bununla birlikte, Federal Reserve’in para politikasına ilişkin tahminler son derece değişken oldu. Geçen haftanın büyük bölümünde, ABD merkez bankasının faiz oranlarını değiştirmeme ihtimali 50/50 idi. Nguyen, son zamanlardaki oynaklığın ötesine bakarak, ekonominin geneli 2022’de görülen agresif sıkılaştırmanın etkilerini hissettiği için Commerzbank’ın Federal Reserve’in yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürmesini beklediğini söylüyor. Bu dönüşün de altını desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekliyor. Bu doğrultuda Nguyen, şu açıklamayı yapıyor:

Son birkaç gündeki fiyat gelişiminin etkileyici bir şekilde gösterdiği gibi, piyasanın odak noktası daha sonra olası faiz indirimlerine dönecek. Bu da altının göreli olarak yeniden daha çekici görünmesini sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir