2023 Kız Kulesi ne zaman açılacak? Restorasyon tamamlandı mı?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un dediklerine göre Kız Kulesi yapısının sadece üst kısmı değil alt tarafındaki platform ve deniz tarafındaki eksiklikler de fark edilip bunlarla ilgili çalışmalar yapıldı. Güçlendirme ve sağlamlaştırma yapılan bu restorasyonun, açılışı aslında daha önceden gerçekleşecekti. Bu gecikmenin sebebi ise depreme karşı alınan ekstra önlemler oldu.

KIZ KULESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamalara göre Kız Kulesi, Mayıs ayının ilk haftası ziyaretçileriyle buluşmaya hazır. Bakan Ersoy’un açıklamalarına göre, yıllardır bizlerin seyre daldığı Kız Kulesi görünümü aslında olması gerektiği formda değil. İnsanlar aslını da tam kaynaklardan araştıramadığı için mevcut yapıya alışmıştı. Fakat şimdi orijinal resimlerdeki hali baz alınarak 2. Mahmut dönemine gerçek Kız Kulesine döndürüldü.

KULE-MÜZE ŞEKLİNDE HİZMETE GİRECEK!

Mayısın ilk haftasıyla beraber Kız Kulesi eskiden olduğu gibi yeme içme ağırlıklı değil, olması gerektiği gibi kule-müze şeklinde hizmete girecek ve başta Türk ziyaretçiler olmak üzere dünyanın her bir yanından gelen ziyaretçilere açık olacak. Nesiller boyu ayakta kalacak bir yapı güçlendirmesi gerçekleştirdiklerini dike getiren Bakanlık, Kulenin oturduğu platforma kadar oldukça sağlam ve detaylı bir çalışma gerçekleştirdiklerini de vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir